Trochę o nas | Co robimy? | Nasze zbiory

 

 

Wileńszczyzna - Jezioro Narocz

1937 r.
[ fot. Jan Bułhak ]

 

Wisła - pociąg rajdowy

1937 r.

[ fot. Henryk Poddębski ]

 

Białowieża - wieś 1945 r.

[ fot. Jan Bułhak i syn ]

 

ruiny Warszawy

[fot. Edward Falkowski ]

 

sowa uszata

[ fot. Włodzimierz Puchalski ]

 

Sandomierz -
Wąwóz Królowej Jadwigi

[ fot. Paweł Pierściński ]

 

[ fot. Paweł Pierściński ]

 

 

 

 

Centrum Fotografii
Krajoznawczej PTTK

90-301 Łódź, ul. Wigury 12a
tel. 042 636 40 10
fax 042 636 43 70
e-mail: cfk-pttk@wp.pl

 

 

W zbiorach CFK znajduje się ponad 150 tys. fotografii, w tym 10 000 zdjęć cyfrowych, wiele katalogów wystaw, wydawnictwa z dziedziny fotografii krajoznawczej, dokumentacja fotograficzna z imprez krajoznawczych i turystycznych, zjazdów, spotkań, itp. Zgromadzono zdjęcia przeszło 250 autorów (wśród nich nazwiska bardzo znanych fotografików, np.: Jan Bułhak, Edward Falkowski, Henryk Poddębski, Fryderyk Kremser, Edward Hartwig, Zofia Rydet, Włodzimierz Puchalski, Leonard Sempoliński, Paweł Pierściński i wielu innych. (Kilka przykładów umieściliśmy w lewej kolumnie)

 

W ostatnim okresie Centrum wzbogaciło się o cenny, zabytkowy sprzęt fotograficzny i projekcyjny używany zarówno do ekspozycji jak i szkoleń.

 

Pozyskiwanie i przechowywanie zabytkowych fotografii niesie ze sobą liczne zagrożenia dla pozostałych zbiorów, które można „zarazić” grzybem lub pleśnią. Dlatego każde wpływające zbiory należy poddać kwarantannie i wstępnej konserwacji. Udostępnianie tych zbiorów musi się jednak wiązać z potrzebą ich szczegółowszej konserwacji, a i niekiedy rekonstrukcji cyfrowej znacznej części obrazu. (Poniżej zamieszczamy dwa zdjęcia dla porównania efektu)

 

Zbiory CFK udostępniane są jednostkom PTTK, uczelniom, publicystom, muzeom i stowarzyszeniom do celów niekomercyjnych (naukowych, badawczych, popularyzatorskich). Dla ułatwienia dostępu do zbiorów wprowadzono komputerowy rejestr archiwaliów. Skomputeryzowano także wykaz Instruktorów Fotografii Krajoznawczej w kraju.

Centrum jest jednostką aktywną i "żyjącą". Można w nim zarówno "zajrzeć do historii", jak i zasięgnąć porady, uzyskać materiały współczesne, dowiedzieć się o nowych technikach fotograficznych, zdobyć "Odznakę Fotografii Krajoznawczej", obejrzeć ciekawą wystawę, czy zapoznać się z aktualnymi pracami Centrum. CFK ponadto przyjmuje do swych zbiorów wartościowe materiały związane z fotografią krajoznawczą.

Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK podlegają:

  • Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK oraz

  • Redakcja Kwartalnika RPK PTTK "Wędrownik".

Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK jest również jednym z członków - założycieli Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego.
 

     

  strona główna | PTTK | o CFK | galeria | siedziba CFK | Wędrownik